Voltmetre Nedir?

Voltmetre Nedir?

Voltmetre Nedir? Nasıl Çalışır? Ne İşe Yarar?

Voltmetre iki nokta arasında oluşan gerilimi ölçmek amacıyla kullanılır. Gerilim ölçüm aracıdır. Elektrik devrelerinde yaygın olarak kullanımı yapılır. Voltmetre devreye paralel olarak bağlanarak yapılmalıdır. Potansiyel farkları iki devre arasında doğru bir şekilde ölçümü sağlamak amacıyla paralel olarak bağlanması önemlidir. Devre içinde özellikle V harfi olarak görülmektedir. İç direnci yüksek bir araçtır. Ölçümü yapılacak olan uçlar arasında akım değerini doğru olarak anlamak ve ölçmek için paralel bağlanması gerekir. Devreler arasında oluşan potansiyel farklılıkları ölçmek için kullanılması gereken en önemli araçtır.

Voltmetre Ne İşe Yarar?

Voltmetre çalışma sistemi genel olarak gerilim hatlarında gerilimi ölmek amacıyla kullanılan bir araçtır. Analog ve dijital voltmetre olarak iki farklı sınıfa ayrılmaktadır. Analog manometre galvanometreye seri olarak bağlanmaktadır ve bağlama sonrasında oluşan seri direnç ile çalışmaktadır. Genellikle doğru akım yapılacak olan devrelerde kullanılmaktadır. Analog olarak kullanılan voltmetrelerde gösterge bir kaftan şekline benzemektedir. Alternatif akımlı olarak kullanılan devrede de voltaj ölçümü için doğrultucu kullanılması gerekir. Dijital voltmetre ise voltajları özellikle dijital bir değere dönüştürerek kullanır. DVM olarak da kısaltılarak kullanımı yapılır. 1954 yılında icat edilmiştir. Elektrik devrelerinde oluşacak olan iki devre arasındaki gerilimi tam olarak ölçmek amacıyla kullanılır. Voltmetrenin devreye paralel olarak bağlanması oldukça önemlidir. Dijital göstergeye sahip voltmetredir. Paralel olarak değil de seri olarak bağlanan voltmetre birçok sorunun oluşumuna neden olacaktır.

Voltmetre yararları arasında gerilimin yüksek oranlarda olmamasını sağlama hususu bulunmaktadır. Voltmetreler devreye bağlanırken alan ile hacme dikkate alarak ve hesaplayarak bağlanması gerekir. Voltmetre cihazından iyi bir şekilde yararlanmak için bağlama noktalarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Gerilim ölçümü yapılacak olan alana uygun bir hacim ve işleme sahip voltmetre seçimi de önemlidir. Voltmetre üzerinde artı ile eksi kutuplar bulunmaktadır. Bu kutuplara dikkat edilerek doğru yerlere bağlanmalıdır. Alternatif akım devrelerinde de voltmetre kullanımı yapılır ancak diğerlerinden farklı olarak artı ile eksi kurulların yönleri önemli değildir.

Voltmetre Özellikleri Nelerdir?

Voltmetre özellikleri arasında gerilim ölçüm aracı olarak kullanımı bulunmaktadır. Elektrik devreleri arasına paralel olarak bağlanarak kullanılır. Aynı zamanda da gerilim hatlarına da bağlanmaktadır. Paralel olarak bağlanmış olması gerekir. Voltmetrenin kullanımı için iki ucu üretecin kutuplarına bağlanır. Voltmetrede hassaslık belirtilmesi için ohm tanımı kullanılır. Ohm voltmetre hassasiyetini belirlemek adına volt başına kullanımı yapılır. Bobinin direncine bağlı olarak gerilim hattı da düşüş gösterecektir. Direnç ile gerilim doğru orantılı olarak ilerlemektedir.

Voltmetreler elektriklerin ölçümü kullanılan cihazlardan biridir. Sıklıkla elektrikte kullanımı ile bilinen bir parçadır. Voltmetrenin çalışması için gerekli olan bobin sarımı yüksektir ve bu durum voltmetrenin iç direncinin yüksek olmasını sağlamaktadır. Kısa devreye sebep olma nedenleri arasında ölçüm yapılacak olan devreye seri bağlanma sorunu bulunmaktadır. Paralel bağlama yerine seri bağlama asla voltmetrelerde tercih edilmemelidir.