Elektrik Problemlerinden Dolayı Tatiliniz Yarım Kalmasın

Regülatör ve UPS kullanımı günümüzde oldukça önemlidir. Akıllı ev sistemleri uygulamasını kullanarak tatile çıkan kişilerin aklı evlerinde kalmaz. Bu sistem sayesinde ısıtma, aydınlatma, ev aletleri, güvenlik yönetimi uzaktan sağlanabilir. Otomasyon sistemi cep telefonu veya tablet gibi cihazlar vasıtasıyla takip edilebilmektedir. Evden çok uzaktayken bile sistem anlık olarak takip edilebilir.  Hayatımızı konforu ve güvenli hale getiren akıllı ev sistemlerinin devamlılığı enerjinin kesintisiz olmasına bağlıdır. Tetikleyici ve zamanlayıcı olarak kurulan akıllı ev sistemlerinde elektrik kesintileri ve voltaj dengesizlikleri giderilmesi gereken temel sorundur. 

Zamanlayıcı sistemler siz tatildeyken evde yapılması gerekenleri otomatik olarak gerçekleştirir. Örneğin istenilen saatte evin ısısının değiştirilmesi zamanlayıcı sisteme girmektedir. Tetikleyici faktörler ise oluşabilecek bir durumda akılı telefondan verilecek talimatla yapılır. Her iki durumda da elektriğin akıllı ev sistemini çalıştırabilecek ve zarar vermeyecek düzeyde olması sağlanmalıdır. Bu nedenle günümüzde UPS ve voltaj regülatörü kullanımı bir zorunluluk haline gelmiştir. Rahat ve huzurlu bir tatil için akıllı ev sisteminin kesintisiz kontrolü çok önemlidir. Kesintisiz kontrol için ise akıllı ev sistemin enerjisi verimli ve istenilen seviyede olmalıdır.

Online UPS Modeli Tercih Edilmeli

Güvenlik kameraları, klimalar, perde ve panjur kontrol mekanizmaları, alarm gibi sistemlerin ihtiyaç duyduğu elektrik şebekeden sağlanmaktadır. Şebekedeki kesintiler, ani yükselme ve düşüşler bu ekipmanlara zarar vermektedir. Böyle bir durumda siz tatildeyken akıllı ev sisteminin yeniden kullanıma açılması veya cep telefonuna bağlanması güç olabilir. Sistemin devamlılığı için UPS alınarak uygun şekilde sisteme dahil edilmelidir. UPS olmadığında yaşanabilecek kesintiler sistemin arıza yapmasına neden olabilir. Gerek güvenlik gerekse akıllı ev sisteminin devamlı çalışması UPS kullanımına bağlıdır. Offline, interactive ve online UPS türlerinden en çok interactive türü tercih edilmektedir.     

Offline UPS şebekeyi direkt olarak yüke verir. Elektrik kesintisi kısa süreli de olsa kullanılan aleti etkiler. Bu nedenle offline UPS akıllı ev sistemlerinde tercih edilmemektedir. Çünkü sistemde kesintiden etkilenen akıllı ev donanımın yeniden başlatılması uzaktan kontrolle bile güç olabilir. Online UPS ise şebekede kesinti olsa bile aküden alınan enerjiyi bağlı olduğu donanıma gönderir. En yeni ve en çok bu model tercih edilir. İnteractive UPS sayesinde şebeke gerilimi regüle edilir. Akü şarjı sağlanır. Enerji kesildiğinde aküden sisteme enerji verilir.  Aküler şebekedeki akımın normal olduğu zamanda yapılır. Akıllı ev sistemlerinde genellikle interactive ve online türler tercih edilir.

UPS ve Voltaj Regülatörü Evinizi Korur

Voltaj regülatörü, akıllı ev sistemleri uygulamasında son derece önemlidir. Voltaj düzenleyici olan ve sabit voltaj seviyesini otomatik olarak koruyan bu sistem akıllı evler için mutlaka gereklidir. Bu teknolojiyi kullanan ev sahipleri tatil esnasında evlerindeki ekipmanların ve donanımların elektrik dalgalanmalarından etkilenmemesini ister. Yüksek performans ve dijital kontrolün yer aldığı bu sistemde elektrik akımının düzeyi sabit tutulur. Dolayısıyla akıllı ev sistemi düşük ya da ani yüksek akımdan etkilenmez. Voltaj dalgalanmalarına karşı çok hassastılar. Bu sistem olan akıllı evlerdeki donanımlar ve aletlerin korunmasında büyük rol oynamaktadır.

Regülatör olmazsa akıllı ev sistemi büyük zarar görebilir ve geriye dönüşü mümkün olmayan yüksek maliyetli arızalar doğabilir. Akıllı ev sistemlerinde yüksek voltaja maruz kalınabilir. Bu nedenle sisteme gelecek voltajın seviyesi sabit tutulmalıdır. Yüksek voltaj riski mutlaka ortadan kaldırılarak akıllı ev sistemi güvenceye alınmalıdır. Akıllı ev sisteminize tatildeyken erişmek ve kontrolünü sağlamak çok büyük önem taşır. Bu nedenle sizde UPS ve voltaj regülatörü kullanarak tatilinizin yarıda kalmasını engelleyebilirsiniz.