Bitcoin madenciliği nedir ve cihazları nasıl korunur?

Özellikle Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi en ünlü kripto paraların kazanılma işleminde, güçlü ve ciddi bir kazım yapılması gereklidir. Bitcoin madenciliği konusunda yapılan çalışmalar ve yeni kazımlar sürekli artmakta ve bu yüzden de herkes yeni bir çalışmaya dahil olmak istemektedir. Bildiğiniz gibi kripto para madenciliği yapmak, bir şekilde bitcoin çıkarmak pek çok kişinin hayalidir. Peki ama bu nasıl yapılacak? Makinelerle bir şekilde bitcoin kazmak ve yeni çalışmalara dahil olmak pek tabii mümkündür. Hatta son dönemlerde yeni kripto paralar için de bu süreç artmıştır. Bu makineleri satın almayı düşünen kişilerin aklına gelen sorulardan bir diğeri de enerji tüketimi konusu oluyor. Çünkü bu makineler güçlü bir şekilde elektrik tüketiyor ve şebeke kullanımlarında da ciddi riskler yaratabiliyor. Evinizin interneti bu konuda ne kadar yeterli diye merak ediyor olabilirsiniz. Buna alternatif çözümleri sunmak gerekiyor. Peki ama Bitcoin madenciliği nedir ve nasıl çalışılır? Gelin hepsine yakından göz atalım.

 

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Özellikle kripto paralarda blok zinciri adı verilen güçlü bir algoritma söz konusudur. Bu konuda günümüzde pek çok ülkenin adeta bir finans devi olan bitcoini kullanmaya başlaması, güçlü alt yapı ihtiyaçlarını da doğruluyor. Bu yüzden Bitcoin başta olmak üzere pek çok sanal para birimlerinde kaynaklık oluşuyor. 2009 senesinde açık kaynak kodları konusunda ön plana çıkarılan Blockchain, kripto paraların ev ortamında da rahatlıkla kazılmasına imkan sunduğunu söylüyor.

Tabi yapılan çalışmalar ev ortamında rahatlıkla bitcoin çıkarmanızı sağlasa da, bunun için gerekli alt yapı pek eve uygun alt yapı olmuyor. Bitcoin makinelerini kullanarak doğrudan zengin olmayı düşünmemek gerekiyor. Çünkü pek çok ülke tarafından kabul edilen bu para birimleri, gerçek bir madencilik ürünü yapısıyla üretiliyor. Kripto para elde etmek için belirli cihazlar kullanılıyor ve bu cihazlar binlerce veriyi süzüyor. Bu da ciddi anlamda bir enerji ve güç sarfiyatı anlamına geliyor. Bu yüzden de çok güçlü cihazlar kullanılıyor.

Pek çok kişi tarafından kullanılan mining cihazları her ne kadar kazandırıyor olsa da, bazı konularda ciddi riskler taşıyor. Örnek verecek olursak bir birim kripto para elde etmek için 10 birim veri üretmek gerekebilir ve bu da enerji sarfiyatı konusunda sizleri yorabilir. Enerji regülasyonu iyi bir şekilde dengelenmez ise kazanılan paranın değeri elektrik ve diğer masrafları anca karşılayacak seviyeye gelecektir. Gerçekten kar elde etmek istiyorsanız şayet enerji regülasyonunu doğru yapmanız gerekiyor. Bundan önce isterseniz gelin elektrik tesisatlarında yer alan risklerden bahsedelim.

 

Mining Cihazları Nedir?

Mining rig olarak bilinen bu kazım cihazları, pek çok kripto paranın kazımı için önem arz ediyor. Gelişmiş ve kapsamlı sistemler olarak karşımıza çıkan bu sistemler, bilgisayara bağlı olarak çalışmaktadır ve harcanan enerjilerden de verim üretirler. Bitcoin ve altcoin gibi pek çok konuda ön plana çıkarılan bu ürünler, şema bağlantılarından tutun da algoritmalarına varıncaya kadar özel olarak dizayn edilmektedir. Ama tabi basit bir mining cihazı dahi elektrik masrafını artıracaktır ve hatta yer yer riskli bir hale getirecektir.

Söz konusu cihazlar, özellikle standart ev aletlerine oranla kat be kat daha fazla elektrik sarfiyatına sebebiyet verecektir. Bu yüzden bu tüketim dengesini kuramazsanız çok fazla maliyetiniz olur. Bahsedildiği gibi elde edilen verilerin sadece küçük bir oranı paraya dönüştürülüyor. Bu veriyi elde etmek isteyen mining cihazları ise 7 gün 24 saat çalışıyor. Sürekli çalışınca da cihaz gerçek bir kazım yapmış oluyor. Bunun için de en ufak bir kesintinin olmaması lazım. Zira yaşanan en ufak bir kesintide cihaz sağlıklı bir şekilde çalışmayacaktır. Elde edilen veriler ve bütün kazanç saniyeler içerisinde kaybolacaktır. Mining cihazlarının kullanım alanlarında, pek çok test ve tesisat çalışması yapılır. Zira pek çok tesisat bu konuda bu enerjiyi kaldıramayacak kadar küçüktür. Ama tabi bu konuları çözmek için voltaj regülasyon sistemleri kullanılmaya başlandı ve bu sayede cihazın ihtiyaç duymuş olduğu enerji grafikleri ortaya çıkmaya başladı. Dolayısıyla mining cihazlarda bu teknoloji kullanılmayınca büyük problemlerin olduğu aşikar bir gerçek olarak gün yüzüne çıkıyor. Özellikle elektrik tesisatı eski olan binalarda mining cihazlarını kullanmak ciddi manada risk teşkil ediyor.

Sonuç olarak bakarsanız, mining cihazları kullanacaksanız alt yapınızın güçlü olması gerekiyor. Bu enerji kullanımları tesisat konusunda pek çok risk yaratabilir. Hatta yangın çıkarmaya kadar gidebilir işin sonu. Bu yüzden kullanım bedelinizi mining yapısı ile kazanamayabilirsiniz. Tüm bu durumların önüne geçmek için çeşitli ekipmanlar kullanmanızda fayda görmekteyiz.

 

Bitcoin Madenciliği Cihazlarında Güç Kaynağı Kullanımı

Mining cihazlarında elde edeceğiniz paralar, güç kaynağı kullanımının doğru dengelenmesi ile mümkün oluyor. Hesaba aktarılmadığı sürece bütün paralar cihazın verilerine bağlı olmaktadır. Bulut depolama özelliği yoksa şayet, elektrik kesildiği gibi bütün veriler kaybolacaktır. Bu yüzden birçok cihazın kendi hafızası olsa da, elektrik kesikliği ya da olası bir voltaj sorunu bu veriler için büyük bir tehlike arz eder. Diğer yandan bakarsanız şayet, Bitcoin başta olmak üzere hemen hemen pek çok kripto para birimleri için transfer işlemlerinde belirli bir komisyon kesilmektedir. Günlük transferler bu konuda çok da iyi bir fikir olmuyor. Verilerin kendisi kod halinde bulut hesabında ya da başka kaynaklar üzerinde yedeklenebilir ise bu konudaki güç kaynakları da süreçlere daha hakim olacaktır ve alternatif güç kaynakları kullanarak bu durumların önüne geçmek mümkün oluyor.

Olası kesintilerde çalışmayı sürdürmeye devam eden güç kaynakları, şebekeden ya da tesisattan doğrudan bir kesinti olduğu anda çalışmaya devam edecektir. Tabii bu konuda hizmet veren kesintisiz güç kaynakları (ya da diğer ismiyle UPS ürünler), tek başına yeterli değildir. Enerjinin regülasyonu konusunda aşırı gerilim dalgalanmaları yaşandığı için bu dalgalanmalar, yani aşırı gerilimler çözülmediği sürece cihazlardaki riskler devam eder. Mining cihazlarını tam olarak güvene almak istiyorsanız voltaj regülatör sistemlerine ihtiyacınız var. Bu sistemler sayesinde tam anlamıyla mining işlemlerinizi güvene alabilirsiniz. Güven İş voltaj regülatörü ürünleri sayesinde bu süreçlerin önüne kolaylıkla geçebilirsiniz. Yüklü enerjiler için gerçekten etkili bir kullanıma ulaşmanız adına bizimle iletişime geçin ve voltaj regülatörü hizmetlerine yakından göz atmış olun.

 

Bitcoin Madenciliği ve Voltaj Regülatörü Kullanımı

Mining cihazlarının korunması için gereken voltaj regülatörü için Güven İş voltaj regülatörü modellerine göz atabilirsiniz. Çeşitli sistemlere entegre edilmiş olan bu teknolojilerimiz, şebeke voltajlarının ani değişimlerinde ve dalgalanmalarında cihaz için de önemli bir seçenek yaratacaktır. Zamana dair pek çok konuyu güncel bir şekilde ön plana çıkarmak istiyorsanız sizler de zaman kaybetmeyin ve çözümleri bu manada yakalamaya devam edin. Kendinize dair daha detaylı, etkili ve yenilikçi bir fırsat yaratmak istiyorsanız en güzel bitcoin yatırımı için tek bir tıklama yeterli olacaktır. Güven iş voltaj regülatörü modellerine ulaşmak ve detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Zaman kaybetmeyin ve hemen bize ulaşın.