Ses Sistemi Arızaları

Müzik dinlemeyi seven insanlar için ses sistemleri vazgeçilmez oluyor. Arabalarına özel ses sitemleri kuruyorlar, evlerine özel ses sistemleri kuruyorlar. Bu ses sistemleri gerçekten harika sesler veren muhteşem sistemler oluyor. Bu ses sistemlerin kalitesi kadar bizim de aldığımız önlemler çok önemlidir. Günümüzde ses sistemleri uygun bütçelerle kurulmuyor. Bu ses sistemlerinin çıkaracağı arızalarında pahalı olacağı anlamına geliyor. Ses sistemlerimizi elektriksel arızalara karşı korumak için alabileceğimiz çok önemli 2 unsurdan bahsedeceğiz. Bunlar; regülatör ve ups’dir. İkisinin de işlevleri farklıdır. Detaylı olarak ne için kullanıldığını ve faydalarını anlatacağız.

Regülatör Nedir?

Regülatör, şebeke tarafından gelecek olan dengesiz voltajı kontrol eder ve belirli bir seviyede tutar. Bu işlemi yaparken belirlenen seviye ile gelen akımın farkını hesaplar ortaya çıkan farka göre akım yollar.

Regülatörler servo motor, varyak, trafo ve mikroişlemcili voltmetre elemanlarından meydana gelmektedir. Herhangi bir kısa devre sorunu olduğu zaman yüksek akım gitmesini sağlamaktadır. Regülatörler yapısı bakımından 2’ ye ayrılmaktadır. Bunlar; servo yapılı regülatör ve statik yapılı regülatörlerdir.

Statik yapılı regülatörlerin, servo regülatörlerden farkı gerilimde olacak herhangi bir değişime daha hızlı cevap vermesidir. En ufak bir gerilim farkı dahi olsa statik regülatörler buna cevap verir. Servo regülatörlerin tek eksik tarafı bu değişimlere çok hızlı cevap verememesidir.

Regülatör Ses Sisteminde Ne İşe Yarar?

Regülatör ses siteminde olabilecek elektrik akımı düzensizliğini kontrol etmektedir.  Ses sistemlerinde elektrik akımının düzgün gelmesi çok önemlidir. Bu cihazların sağlığı ve sesin kalitesi açısından regülatör kullanmak gerekiyor.

  • Regülatör yüksek gelen voltajı dengelediği için ses sisteminin çok fazla ısınmasının önüne geçer.
  • Akımın düşük geldiği noktada ses sisteminin kısa devre yapmasını engeller.
  • Regülatörden gelecek yüksek veya düşük voltaj ses sistemindeki sesi bozmaktadır. Regülatör sayesinde ses sisteminizde hiçbir zaman ses bozukluğu yaşamazsınız.
  • Yine yüksek akım gelen ses sisteminin tesisatı yanar. Tesisat yanması çok sıklıkla karşılaşılır ve çok yüksek meblağlarda masraflar açmaktadır. Regülatör yardımıyla bu sorunla karşılaşmazsınız.

Ups Nedir?

Ups, elektriğin çok fazla dalgalanma yaptığı veya kesinti yaşandığı durumlarda, içinde depoladığı enerji sayesinde cihazlarınızı elektriksiz bırakmaz. Ups parçalarını inceleyelim ve çalışma mantığını kısaca açıklayalım. Upsler şarj cihazı, inverter, pil ve statik anahtardan oluşmaktadır. Şarj cihazı inverterü beslemek için kullanılır. İnverter kaliteli elektrik gücü üretmeyi sağlamaktadır. Pil ise Ups için ana parçadır. Cihaz piller yardımıyla içerisinde enerji tutar. Statik anahtar ise, inverterlar yardımıyla pilde bulunan enerjiyi herhangi bir kesinti mevcut olursa cihaza geri aktarır.

Ups Ses Sisteminde Ne İşe Yarar?

Ups, birçok işleve sahip olduğu için günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ups ses sisteminizin enerjisiz kalmamasını sağlamaktadır. Ups 3’e ayrılmaktadır. Bunlar; çevrimdışı ups, hat etkileşimli ve çevrimiçi ups olarak adlandırılmaktadır. Ups modelleri arasında işlev farkı yoktur. Üç modelde elektrik kesintisi sırasında depoladığı enerjiyi kullanmayı sağlar. Ups ses sisteminde neden önemli ve ne faydası oluyor, kısaca inceleyelim.

  • Ses sisteminin kapanmasına engel olur. Herhangi bir şekilde güç kesintisi yaşanırsa, ses sisteminiz kapanmaz.
  • Düzensiz akım gelmesini engeller. Bunu düzensiz akım koruma modu sayesinde yapmaktadır.
  • Ses sistemine gelecek olan gücün düşük olması veya hiç olmaması tesisat sorunlarına yol açabilir. Bunun önüne geçmek için Ups kullanılmalıdır.
  • Ekipmanlarını ömrünü doğrudan olumsuz etkileyebilecek akımlara karşı korur. Daha uzun ömürlü kullanım için ses sistemlerin Ups kullanımı şarttır.
  • Ses kalitesi için Ups kullanımı gereklidir.