Elektrik dalgalanması sorunu nasıl önlenir?

Bildiğiniz gibi pek çok evin elektrik alt yapısında yer yer dalgalanma görülebilir. Tek bir elektronik cihaz kullanmadan gününüzün geçtiğini söyleyebilir misiniz? Ya da iş için değil de günlük kullanımlarda da elektrikle olan alakanız ne kadardır bunu söyleyebilir misiniz? Büyük ölçüde elektronik cihazların hayatımızda olması, onlara ne kadar da bağlı olduğumuzun göstergesidir. Bu konuda onlara potansiyel olarak ihtiyacımız çok fazla. Potansiyel bir elektrik dalgalanması demek, pek çok cihazın sağlıksız çalışması hatta bozulması anlamına gelir. Bu yüzden de aşırı gerilimin korunması, çözümlere ulaşılması ve benzeri süreçleri takip etmek için aşırı gerilimlerin toparlanması için bir voltaj regülatörüne ihtiyaç duyarsınız. Zira elektrik dalgalanması nasıl önlenir sorusuna verilecek en net cevap bu olacaktır. Elektrik kullanan her ev şimdi ve sonra elektrik dalgalanmaları yaşamaktadır. Henüz elektriksel aşırı gerilim korumasına yatırım yapmadıysanız, bunu en önemli öncelik haline getirmeniz gerekiyor zira bu olmadan, yalnızca bilgisayarınızda depolanan değerli verileri kaybetmekle kalmaz, aynı zamanda tüm elektrikli cihazları kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Peki ama gelin bir de elektrik dalgalanmasının ne olduğunu, nasıl harekete geçtiğini inceleyelim. Elektrik dalgalanmalarından kaynaklanan sorunlarla neden uğraştığımıza yakından göz atalım. Hasarların tümüne bu süreçler dahilinde göz atmış olalım. Peki ama bir elektrik dalgalanması nasıl önlenir ve ne şekilde ilerleme sağlanır? İşte cevapları:

Elektrik dalgalanması nedir?

Elektrik dalgalanmasının en basit hali şu şekilde cevaplanır. Voltaj dalgalanması olarak düşünebilirsiniz. Geçici manada voltaj olarak bilinen güç dalgalanması voltajda olası bir artış yaşanması anlamına geliyor. Birkaç volttuk küçük bir artıştan tutun da birkaç bin voltluk büyük ölçekli artışlara varıncaya kadar geniş manada bir voltaj dalgalanması ile karşı karşıya kalabilmeniz gayet mümkün. Bu yüzden bazı güç dalgalanmaları tespit edilemez bir halde iken diğer dalgalanmalar yangın çıkarmaktan tutun da bütün cihazları bozmaya kadar ulaşan bir sürece varabilir.

Elektrik dalgalanmasının nedenleri nedir?

Elektrik dalgalanmasının nedenlerine bakacak olursak, belli başlı sebepler vardır. Örneğin evinizi düşünün, bazen AC ve buzdolabı gibi yüksek güçlü elektronik cihazlarınızı açtığınızda elektrik dalgalanması meydana gelir bunun nedeni ise cihazı açmak için normalden daha fazla güce ihtiyaç duyuyor olmasıdır. İhtiyacı karşılamakta zorlanan akım elektrik dalgalanması dediğimiz olayı gerçekleştirir ve güç olağan akışından sapma gösterir. Bir elektrik dalgalanması, evinizin elektrik bağlantısındaki bir arızanın bir sonucu da olabilir. Elektrik şirketiniz ayrıca bakım ve onarım çalışmaları sırasında yanlışlıkla bir ani artışı tetikleyebilir. Elektrik dalgalanmasının nadir bir nedeni de yıldırım çarpmasıdır çok nadir görülüyor olmasına rağmen, en ölümcül olan türüdür. Elektrik dalgalanması nasıl önlenir sorusuna dönecek olursak bu soruya en iyi cevap elektrik dalgalanması nedenlerini öğrenmekten geçiyor.

Elektrik dalgalanması nasıl önlenir?

Bunun için yapmanız gereken işlemler bir voltaj regülatörü sistemine erişmek olacaktır. Evinizde kullanılan gücü tahmin etmeniz gerekiyor ya da buna göre bir sistem kurmanız gerekiyor. Eski sistemlerden kaynaklanan güç dalgalanmaları için voltaj regülatörü oldukça iyi bir çözüm olacaktır. Dahili olarak kaynaklanan güç dalgalanmalarının bir başka nedeni, özellikle güncellenmiş kablolamaya sahip olmayan eski evlerde, eski elektrik sistemleri ve hatalı kablolamadır. 1990'lerden önce inşa edilen birçok ev, günümüzün standart bakır kablolarından ziyade daha ucuz alüminyum kablolamaya sahiptir. Artık eski alüminyum bağlantıların gevşeme eğiliminde olduğunu ve güç dalgalanmalarına neden olduğunu biliyoruz.

Yıldırım düşmesi ile bile elektrik dalgalanmasının çok güçlü hallerini görebilirsiniz. Yüksek güç barındıran yıldırımlar ve dalgalar, yalnızca voltaj regülatörleri tarafından önlenebilir. Bunun için de size kaliteli bir voltaj regülatörü gereklidir. Bu konuda yapılacak olan tercihler için Güven İş regülatör modellerine göz atabilirsiniz. Bizimle iletişime geçerek de hızlı fikirler alabilirsiniz. Detaylı bir yaklaşım ve hızlı bir çözüm için zaman kaybetmeyin ve alternatiflerin hepsine yakından göz atmaya başlayın. Genel olarak, elektronik ev aletleriniz 120 volt AC gücünü idare edecek şekilde tasarlanmıştır. Bunun nedeni, düzenli elektrik prizlerinin bu miktarda enerji sağlamasıdır. Ancak bir güç dalgalanmasıyla, voltaj 0-169 volt arasında dalgalanır. Elektronik cihazların bu kadar yüksek miktarda akım almaları durumunda hasar görmeleri doğaldır. Bu en başta kontrol altına alınmazsa, tehlikeli bir kemer oluşturabilir. Bu yüksek voltaj kemeri, diğer cihazların ve kablolamanın ısınmasına, erimesine ve aşınmasına neden olabilir. En kötü senaryoda alev alabilirler.

Voltaj regülatörü ile elektrik dalgalanması nasıl önlenir?

Voltaj regülatörü (VR), kendisine bağlı herhangi bir elektronik cihaza normal çıkış voltajı akışını korumak için kullanılan elektrik dalgalanmasını önleyen cihazdır. Mevcut dalgalanmaları yakalar ve yalnızca standart enerji seviyesinin yoluna devam etmesine izin verir bu sayede cihazınız olağan dalgalanmalardan korunmuş olur. Elektrikteki dalgalanmalar, yetersiz güç düzenlemeleri ve yıldırımın neden olduğu elektrik dalgalanmaları gibi faktörlerin getirebileceği giriş akımının ani yükselişi ve düşüşüdür.

Bir Voltaj Regülatörü, dalgalanmalar meydana geldiğinde doğru voltajı tespit etmek için kendi teknolojisini kullanır, böylece elektronik cihazlarınızı korumak için tercih edilen çıkış gücü seviyesini sabit tutar bu da bizim elektrik dalgalanması nasıl önlenir sorumuza kesin bir yanıt niteliği taşır. Elektronik cihazlarımızın çoğu dalgalanmalara karşı hassastır. Bu nedenle, bir Güven İş regülatörlerini kullanmak, cihazlarınızı yalnızca geçici dalgaların zararlı etkilerinden değil, aynı zamanda elektrik akımının sık sık yükselmesi ve düşmesinin getirdiği tahribattan da koruyacaktır bu neticede nasıl önlenir konusun aydınlanmaya başlıyor.

Voltaj regülatörü elektrik dalgalanması nasıl önlenir?

Voltaj regülatörleri konusunda elektronik cihazların sık sık dalgalanmasına karşı yapılan çalışmaları kullanabilirsiniz. Ani yükselişler ve düşüşler bu süreçlerde oldukça hızlı bir çalışma yaratacaktır. Sık sık yaşanan dalgalanmalar, voltajların ani yükselmeleri ve düşüşleri bu konuda daha etkili ve yoğun bir hizmet sağlayacaktır. Gücü elinde tutan voltaj regülatörleri, hasarların tamamen önüne geçer. Bunların yanında aynı şekilde bu regülatör teknolojileri elektronik cihazlarınızı da korur. Bilgisayarlar, düz ekran tvler, video ve ses ekipmanları, modern buzdolapları gibi pek çok konuda çözümü yakından görebilirsiniz. Bu işlemler sizler için Güven iş regülatörleri tarafından organize edilmektedir. Tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmeniz olacaktır.