Asansörler Voltajdan Nasıl Korunur? Asansörlerde Olmazsa Olmaz Nelerdir?

Asansör, dikey biçimden hareket alanına sahip, insan ve yük taşımaya yarayan bir araç olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde insanların ev alma kriterleri arasında ilk başlarda gelmektedir. Özellikle yüksek katlı apartmanların vazgeçilmezi olarak görülmektedir. Bazı binalarda asansör sayısı ihtiyaca göre çok fazlasıyla artmaktadır.

Asansörleri günümüzde alışveriş merkezlerinde, iş yerlerinde, hastanelerde, evlerimizde kısaca hayatımınız her noktasında aktif olarak kullanmaktayız. Asansörlerimizin konforumuza kattığı değeri kelimelerle ifade edemeyiz ancak asansörlerin yapımı sırasında veya sonrasında korunması çok önemlidir. İçinde can taşınıyor. Ayrıca asansörler çok önemli pahalı araçlardır. Herhangi bir arıza yapması çok büyük meblağlarda masraflar açmasına sebep olmaktadır. Asansörleri yüksek gerilim yani voltajdan korumamız gerekiyor. Voltajdan asansörü korumanın tek yolu regülatördür. Regülatör sayesinde düzensiz olarak alınan voltaj bir düzene girer.

Regülatör Nedir? Ne İşe Yarar?

Regülatörler, şebekeden gelecek olan dengesiz gerilimi belirli bir değerde sabit tutmaya yarar. Bunu düşük akım geldiğinde yüksek akım yollayarak, yüksek akım geldiğinde ise düşük akım yollayarak yapar. Elektriksel olarak oluşabilecek problemlerin önüne geçmek için kullanılır. Regülatörün çalışma mantığını şu şekilde özetleyebiliriz. Olması gereken akım ile gelen akımı hesaplar, arasındaki farka göre bir düzenleme yapar.

Regülatörleri 2’ye ayırabiliriz. Bunlar; servo yapılı regülatör ve statik yapılı regülatörlerdir. Statik yapılır regülatörler servo yapılı regülatörlere oranla daha iyi bir tepkime hızına sahiptir. Bu ne demek oluyor açıklayalım. Örneğin asansöre çok yüksek olmasa da belirlenen ortalamanın üstünde bir akım geldi. Bunu statik yapılı regülatör hemen fark edip anında müdahale edebilir.

Asansör Sistemlerinde Regülatör Kullanmanın Faydaları

Asansörlerde can taşındığından bahsetmiştik. Burada regülatör kullanımı can güvenliği için olmazsa olmaz konumdadır. Ayrıca asansörlerin çalışması elektrikle mümkündür ve elektrik gereksinimleri çok fazladır. Regülatör kullanımının hem bizim için hem asansör için birçok faydası vardır bunları inceleyelim.

 • Regülatör, çok yüksek oranda gelecek olan gerilime müdahale eder. Bu asansör sisteminde olabilecek hasarların önüne geçer.
 • Regülatör, asansörde oluşabilecek ani ivmelenmenin önüne geçer. Ani ivmelenme direkt olarak can sağlığını tehdit etmektedir. Can sağlığını korumak ve olası kazaların önüne geçmek için regülatör kullanmanız çok önemlidir.
 • Asansörün kritik olan; frekans konvenktörleri, kontrol ünitesi, enerji kontrol ünitesi ve güç kaynakları parçaların korunması için şarttır. Bu parçalar direkt olarak gelen elektrik akımına maruz kalır. Düzensiz olarak gelecek elektrik akımının zarar vereceği ilk parçalar bunlardır.
 • Asansörün kullanım ömrünü uzatır. Regülatör kullanımı sayesinde asansör parçalarının yıpranma olasılığı düşecektir.
 • Asansörlerde çok sıkça karşılaşılan bir durum olan kısa devre problemini neredeyse sıfıra indirmektedir. Regülatör kısa devre olduğu algıladığı anda yüksek voltaj göndererek hemen müdahalede bulunur.
 • Eğer bir şirket veya işletme sahibi iseniz müşterilerinize ve çalışanlarına daha az arıza çıkaran asansörler ile daha iyi hizmet sunabilirsiniz.
 • Elektrik kesintileri olduğunda cihazınızı korumaya alır. Elektriklerin bir anda geldiği durumlarda elektronik cihazların tesisat kısmında yanıklar veya kısa devreler oluşur. Regülatör sayesinde elektrik kesintisi durumunda asansörünüzün tesisatında böyle bir sorunlar karşılaşmazsınız.

Kısacası regülatör kullanımı asansörlerde çok önemlidir. Regülatör kullanılan asansörler cep dostudur. Bunun nedenleri daha az yıprandığı için servis ihtiyacı daha az olur, herhangi bir düzensiz akıma maruz kalmadığı için arıza yapma olasılığı daha düşük olur, ayrıca yıpranmadığı için ömrü de uzun olur. Sizde hem can sağlığı hem de cep sağlığı için asansörünüzde regülatör tercih edebilirsiniz.

Ups Nedir?

Ups, anlam bakımından kesintisiz güç kaynağı anlamına gelmektedir. Elektrik ile çalışan cihazlarda elektrikte büyük dalgalanmalar olduğunda veya elektrik kesintisinde, içinde depoladığı enerji sayesinde cihazlarınızı elektriksiz bırakmaz ve çalışmasına devam etmesini sağlar. İhtiyacınıza göre farklı boyut ve güçlerde Ups alabilirsiniz.

Asansörde Ups Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Asansör sisteminde ups kullanmanın pek çok faydası bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Herhangi bir elektrik kesintisi olduğu zaman cihazlarınızı kullanmaya devam edersiniz.
 • Elektriğin düzensiz olduğu noktalarda düzenli bir elektrik devamlılığı için UPS kullanabilirsiniz.
 • Asansör kullanımı sırasında elektrik kesintisinin faciaya dönüşmesi olasıdır. Bunun önüne geçmek için UPS kullanmanız şarttır.
 • Elektrik kesintisi anında beklemeden hemen devreye girer. Bu sayede en ufak bir sorun yaşamazsınız.