Neden Regülatör Kullanılmalı? (Regülatör Yıldırımdan Korur mu?)

Neden Regülatör Kullanılmalı? (Regülatör Yıldırımdan Korur mu?)
Neden regülatör kullanılmalı sorusu elektronik cihazlarını korumak isteyenler tarafından önemli bir soru olarak öne çıkıyor. Günümüzde enerji kullanımının doğru şekilde yönetilmesi önemli ve kritik bir noktadır. Enerjinin doğru yönetilmesi pek çok noktada fayda sağlayacaktır. Enerjinin sürdürülebilir hale gelmesi için regülatör çeşitleri büyük önem taşıyor. 
 
Regülatör Nedir ve Niçin Kullanılır?
 
Regülatör kullanımı enerji verimliliğini sağlamak ve aynı zamanda elektronik cihazların voltaj dalgalanmasından korunarak çalışması için oldukça önemlidir. Regülatör cihazları dalgalı gerilim voltajın olduğu alanlarda elektrik voltajını dengelemek için kullanılmalıdır. Şebeke hattından kaynaklı olarak elektronik cihazlara dalgalı voltajın gelmesi pek çok arızaya yol açabilir. Regülatörler ise bu türden durumların önüne geçerek olası arızaların engellenmesi için yardımcı olur.
Elektrik enerjisi farklı nedenlere bağlı olarak ani yükselme ya da düşüş gösterebilir. Bu durumda elektronik cihazlar ise ciddi arızalar yaşayabilir. Şebeke gerilimindeki bir anda meydana gelen yükselme veya düşme türünden dalgalanmalar verim kaybı yaratacaktır. Regülatörlerin çalışma sistemi temel olarak giriş sargısının düşük olması halinde çıkış sargısının yükseltilmesi, giriş sargısının yüksek olması halinde ise çıkış gücünün ideal seviyeye düşürülerek çıkışının yapılmasıdır. Böylece hem yüksek hem de düşük enerji çıkışı cihazlara zarar vermeyerek, cihazların çalışma aralığındaki seviyesi saptanmış olur. 
 
Regülatör Neden Tercih Edilmeli?
 
Neden regülatör tercih edilmeli sorusuna ilk olarak dalgalanmalardan kaynaklı olarak görülecek arızaların önüne geçilmesi ve verimin de düşmemesi olarak yanıt verilebilir. Evler kadar özellikle işyerleri için kesintisiz ve stabil elektrik enerjisi alabilmek büyük önem taşır. Türkiye’de değişken koşullara bağlı olarak şebeke geriliminde dalgalanma meydana gelebilir. Bu dalgalanmalar çok ufak sınırlar kapsamında oluştuğunda cihazların kullanımı için sorun teşkil etmeyecektir. Ancak dalgalanmalar sık ve kapsam açısından da büyük hale gelirse kullanılmakta olan elektrikli cihazlarda önemli sorunlar görülebilir. Regülatör ise tam olarak bu noktada kullanıcıların beklentilerini karşılar. 
Büyük yapıda olan dalgalanmaların yaşandığı hallerde, kritik yüklerin beslenmekte olduğu çıkış geriliminin sabit olması gerekir. Regülatörler ise girişe uygulanmakta olan gerilim değişken yapıda olsa bile çıkışta sabit gerilim vermeye yaramaktadır. Gerilim değişikliği öncelikle regülatörden geçmekte ve sonrasında ise yüke uygulama yapılmaktadır.
 
Özet halinde regülatör kullanımı düzensiz şekilde gelmekte olan şebeke elektrik enerjisinde görülen düşme ya da yükselme gibi olumsuzluk oluşturan ani dengesizlikleri ortadan kaldırmak için işlevsel çözümler sunar. Şebeke elektriğinde oluşan dalgalanmaları takip altında tutarak çıkış voltaj gerilimi için hızlı şekilde yanıt vererek gerilimin standart seviyede olmasını başarır. Böylece kullanılan elektronik cihazlarda meydana gelebilecek voltaj değişikliklerine karşı tam koruma sunar. 
 
Regülatör Yıldırıma Karşı Korur mu?
 
Regülatör yıldırıma karşı korur mu sorusu yıldırıma bağlı olarak görülecek ani voltaj değişikliklerinden korunması amacıyla önemlidir. Yıldırım yüksek miktarda elektrik içerir ve düşmesi halinde şebeke hattının voltaj değerlerinin ani şekilde yükselmesine yol açar. Bu durumda da regülatör kullanarak koruma bulmak mümkündür. Regülatörler temel olarak hem düşük hem de yüksek voltajı düzenlediği için yıldırım düşmesine bağlı olarak görülecek voltaj yükselmesine de koruma sağlar. Böylece kötü hava şartlarından kaynaklı olarak elektronik cihazlarda görülebilecek sorunlar da regülatör yardımı ile önlenebilir.
 
Aşırı gerilime karşı cihazların korunmasını sağlayan regülatör çeşitleri aynı zamanda düşük voltaj değerlerine karşı da koruma sunar. Düşük voltajın gelmesi de elektronik cihazların çalışması için olumsuz bir durum yaratacağı için regülatör kullanımı ile bu duruma karşı da önlem alınabilir. Tüm bu özellikleri ile birlikte regülatör kullanmak ev ve işyerleri için yüksek koruma sağlar.