Tıbbi Cihazlarda Regülatör ve UPS Kullanımının Önemi Nedir

Tıbbi cihazlarda regülatör ve UPS kullanımı neden önemlidir? Hastane ortamları enerjinin en çok tüketildiği alanlardan birisidir. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak, dijital tıbbi ekipmanlar, sağlık kuruluşları için vazgeçilmez cihazlar arasında yer alıyor. Hastaneler için büyük öneme sahip olan BT sistemleri ve tıbbi cihazların güvenilir güç kaynakları tarafından kaliteli bir şekilde korunması gereklidir. Dolayısıyla insan hayatı için kullanılacak olan bu kesintisiz güç kaynakları, enerji devamlılığını sağlamak adına belli başlı bazı özelliklere sahip olmalıdır. Güven İş regülatör ve UPS cihazları ile birlikte sağlık merkezlerinde oluşması muhtemel elektrik kesintileri ortadan kalkmaktadır.

Kesintisiz Güç Kaynakları olarak bilinen UPS’ler içinde bulunduğumuz dönemde en çok tercih edilen uygulamalardan birisidir. Temel görevi, elektrik kesildiği anda kendi bünyesine bağlı olan cihazların sorunsuz bir şekilde enerji almasını sağlar. Voltaj regülatörü ise şebeke geriliminde görülen düşme, yükselme ve tüm dengesizlikleri ortadan kaldırarak enerjinin dengeli dağıtılmasına destek olur. Bu cihazlar elektrik kesintilerine bağlı olarak meydana gelebilecek hasarları önler. Voltaj regülatörleri, her türden tıbbi cihaz, bilgisayar sistemi, fotokopi ve faks cihazları gibi ekipmanların güvenli ve emniyetli bir şekilde kullanılmasına imkân tanır.

Tıbbi Cihazlarda Mutlaka Regülatör ve UPS Kullanılmalı

Voltaj regülatörü sunmuş olduğu fayda ile pek çok sektörde yaygın olarak tercih edilmektedir. Endüstriyel cihazlar ve tıbbi laboratuvar ortamları bu alanların en başında gelmektedir. Özellikle ani enerji kesintilerinin geri dönülmesi mümkün olmayan sonuçlara neden olabileceğini düşünürsek, regülatör kullanımı insan hayatı için vazgeçilmez niteliktedir.  Dolayısıyla insan hayatı için vazgeçilmez olan cihazların kullanılmasında voltaj regülatörünün mutlaka kullanılması gereklidir. Regülatör kullanılmadığı taktirde tıbbi cihazlar büyük zarar görebilir hatta kullanılamaz hale gelebilir. Bu cihazlar hiç beklenmedik bir anda yüksek voltaja maruz kalabilir. Bundan dolayı cihazlara gelmesi planlanan voltaj belli bir seviyede tutulmalıdır. Her ne koşulda olursa olsun yüksek voltaj riski ortadan kaldırılarak tıbbi cihazların güvenliği ön planda tutulmalıdır. UPS, tıbbi cihazların sürekli çalışabilmesi için gerekli olan teknolojik ürünlerden birisidir. Elektrik kesintisi meydana geldiği anda UPS sistemi devreye girer ve tüm cihazların hiçbir şey olmamış gibi çalışmasını sağlar.

Regülatör Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Yüksek elektrik akımlarını düşürmek, düşük elektrik akımlarını ise dengede tutmaya yarayan voltaj regülatörleri, gündelik hayatımızdaki kritik cihazların korunmasına yardımcı olur. Piyasada çok fazla markaya ait regülatör türü bulunmaktadır. Peki voltaj regülatörü seçerken dikkat edilmesi gereken huşular nelerdir;

  • Cihazların Toplam Gücünün Hesaplanması: Voltaj regülatörünün aynı anda birden fazla cihazda kullanılması halinde, kullanılması planlanan tüm cihazların gücü hesaplanmalıdır. Bu hesaplamanın yapılması regülatörün sorunsuz bir şekilde çalışmasına destek olur.
  • Doğru Şebeke Türü Belirlenmeli: Voltaj regülatörü seçimini doğru yapabilmek adına sistemin trifaze mi yoksa monofaze mi olduğu tespit edilmelidir. Trifaze şebekeler endüstriyel alanda kullanılır ve 380 V gerilime sahiptir. Monofaze şebekeler ise evlerde kullanılır ve 220 V gerilime sahiptir. Hem regülatör satın alırken hem de kullanırken doğru seçim yapılmalı ve kullanılması hedeflenen alana göre tercih yapılmalıdır.
  • Kaliteli Teknik Hizmet İmkânı: Regülatör seçimi yaparken ön planda olan markalar tercih edilmelidir. Çünkü bu markalara ait ürünlerde hata oranı oldukça düşüktür. Fakat her teknolojik üründe olabileceği gibi voltaj regülatörünün de zaman zaman hata yapabileceği düşünülmeli ve en iyi teknik hizmeti sunan firmanın ürünleri kullanılmalıdır.

Sonuç olarak sizde kaliteli regülatör ve UPS alımı yapmak istiyorsanız Güven İş Elektronik Makine Sanayi Şirketi bünyesinde satılan ürünleri tercih edebilirsiniz.